Podłogi z naturalnego drewna

Wysokiej jakości materiały, nowoczesna linia technologiczna

drewno w twoim domu

Zbuduj sam praktyczną, solidną, podłogę, poszukaj porad i inspiracji

 

Parkiet jasny czy ciemny ? Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy przemyśleć w kontekście zakupu materiałów na naszą podłogę, to ich kolorystyka. Ważne jest, aby współgrała ona w sposób harmonijny z naszym wnętrzem. Kolor materiałów jest uzależniony oczywiście od rodzaju drewna, z którego są wykonane. Wnętrze naszego domu powinno być przytulne i komfortowe, dlatego należy unikać kolorów intensywnym i w dłuższej perspektywie po prostu męczących. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej wnętrza domów utrzymane są w jasnej tonacji. Lite drewno czy też panele drewniane wykonane z tych samych gatunków drzewa mogą się naturalnie różnić odcieniami, a wpływ na to ma z pewnością rodzaj obróbki technologicznej czy też samo suszenie drewna, któremu jest ono poddawane. Wpływ takich czynników zewnętrznych jak ekspansja promieni słonecznych na powierzchnię podłogi też jest bardzo istotna. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem unikanie ciemnych tonacji (np. intensywny brąz lub też kolor czarny) w pomieszczeniach narażonych na działanie promieni UV, czyli cechujących się dużą ilością okien zewnętrznych. Ciemne kolory stosujemy często w takich pomieszczeniach jak sypialnia - parkiet może być wykonany z drewna ciemnobrązowego, co w połączeniu z jasnymi meblami daje bardzo ciekawe rezultaty. Wygląd podłogi to oczywiście kwestia indywidualnych upodobań, jednak warto kierować się ogólnie przyjętymi wytycznymi dotyczącymi optymalnego doboru palety kolorów parkietu do ogólnego wystroju pomieszczenia. To z pewnością wpłynie pozytywnie na komfort użytkowania wnętrza naszego domu.

 

Twardość i kurczliwość drewna Przy doborze odpowiedniego parkietu na naszą podłogę warto dokładnie zapoznać się z kwestią twardości różnych gatunków drewna. Należy pamiętać, że gatunku miękkich odmian zaliczają się takie pozycje jak sosna, olcha czy świerk, natomiast na drugim biegunie znajdziemy egzotyczne gatunki w postaci grabu, klonu twardego, kempasa, sucupiry oraz jatoby. Na polskim rynku producenci skupiają się głownie na oferowaniu twardych odmian drewna w postaci buku oraz dębu. W naszym mieszkaniu powinniśmy dokładnie wiedzieć, czy potrzebujemy do podłogi takiego materiału jak twarde lite drewno, czy tez wystarczą nam zwykłe panele drewniane. W pomieszczeniach użytkowych narażonych na spore odkształcenia spowodowane np. obecnością ciężkich przedmiotów warto postawić na materiały należące do gatunku twardych. Niekoniecznie musi to być oczywiście lite drewno, równie dobrze tą funkcję mogą spełniać płytki ceramiczne cechujące się odpowiednia grubością. Miękkie materiały do podłogi wykorzystywane są z reguły w sypialniach. Drewno jest materiałem, które posiada odpowiednią i charakterystyczną dla każdego gatunku kurczliwość. Zmiana jego wymiarów w zależności od czynników mechanicznych oraz naturalnych wpływa bezpośrednio na kwestię równej powierzchni parkietu, dlatego właśnie dokładne zaznajomienie się z gatunkami charakteryzującymi się najmniejszą oraz największą kurczliwością. Wśród tych najbardziej znanych najmniejszą podatność na proces kurczenia mają takie odmiany jak orzech oraz czereśnia. Na drugim biegunie znajduje się grab, kempas, buk oraz klon twardy.

 

PODŁOGOWE INSPIRACJE Mozaika z drewna klonowego ma naturalnie piękny jasny kolor. Nadaje wnętrzom dynamiki i swieżości. Idealna dla młodych osób, które nie boja sie wyzwań i potrafią wykorzystac piękno jasnego drewna w nowoczesnym wnętrzu. Jako materiał bardzo wytrzymały doskonale nadaje się do salonu, jadalni, kuchni oraz przedpokoju.